9 Nisan 2022 , ,

CS:GO’nun Source 2’ye taşınması, CSGO oyuncuları için ne anlama geliyor?

Counter-Strike: Global Offensive’in Source 2’ye taşınacağına dair haberler bir kez daha dönüyor.

Source 2, Valve tarafından tasarlanan ve 2015’ten beri yayıncı tarafından kullanılan bir oyun motorudur. 2004’de Left 4 Dead, Half-Life 2 ve diğer birçok oyunu çalıştıran “Source” oyun motoru, CS:GO büyüdükçe ve rekabetçi oyunlarda bir güç olmaya devam ettikçe CS:GO için bu oyun motoru büyük bir sorun haline geliyor.

Source 2 muhtemelen hem Valve hem de CSGO hayranlarına çok şey sunacaktır, ancak bazı ödünler var. İşte bir Source 2 portunun oyun ve oyuncuları için gerçekten ne anlama geldiği.

CS:GO, Source 2 oyun motorunda daha iyi grafikler

CSGO için Source 2 bağlantı noktasının en belirgin ve hemen fark edilen etkisi, üst düzey PC’lerdeki oyuncular için geliştirilmiş grafikler olacaktır. Daha eski donanımlara sahip CS:GO oynayanlar Source 2 tarafından üzülecekler ama iyi donanımlara sahip oyuncular bir miktar grafik iyileştirme görecektir.

Işıklandırma ve gölgeler, Source 2’de belirgin şekilde daha iyidir, gölgeli alanlar ile doğrudan ışık altındaki alanlar arasında çok daha fazla kontrast vardır. Işıklandırma silah kaplamalarını ve ajan modellerini çeşitli şekillerde etkileyebileceğinden, Source 2 oyun motorunun CS:GO için nasıl görüneceği bilinmiyor. Oyun, ne olursa olsun üst düzey donanıma sahip olanlar için genel olarak daha iyi görünecektir.

Source 2 oyun motoru için dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var;

Bazı eski yazılımların, modern donanımlarda daha sorunsuz çalışmasını beklenilebilir fakat durum her zaman böyle değildir. Eski oyun motorları daha eski donanımlar düşünülerek tasarlanırken, daha yeni oyun motorları genellikle modern donanımlarda daha verimli çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Source 2’ye geçiş muhtemelen mevcut durumu düşünülerek, çeşitli şekillerde oynanış etkilenecek gibi durmakta.

CSGO’yu Source 2’ye taşımak, muhtemelen daha yalın, daha temiz bir istemci için yapılması gereken diğer optimizasyonlarla birlikte gelir. Grafikler de iyileştirme kadar performans da bütün oyuncular için önemli bir ölçüdür.

CSGO, Valve için büyük ölçüde kâr yaratan bir oyun çünkü neredeyse her donanımdaki oyuncular için erişilebilirdir. Şirket muhtemelen CSGO için Source 2’ye herhangi bir geçişte nispeten düşük donanım gereksinimleri karşılamaya çalışacaktır.

 

Eski Valve çalışanları, özellikle Source 2’nin sahip olabileceği etkiyi tartıştı. Temelde CSGO ile ilgili her şeyi değiştirebilir.

Eski CSGO geliştiricisi Richard Geldreich 2021’de, “Bunu başarmak için çok dikkatli bir yazılım mühendisliği gerekecek” dedi.

Yalnızca oyunun fizik motorundaki değişikliklerden CSGO için radikal bir şekilde değiştirebilir.

Bir oyuncu hareket etmeyi bıraktığında yavaşlama gibi farklı şekilde çalışmasını etkileyecek değişikler olabilir ve elbette böyle bir geçişten sonra kaçınılmaz olarak çok sayıda hata ve aksaklık olacaktır.

Etki düşük seviyeli oyuncular için nispeten küçük olabilir. Profesyonel CS:GO oyuncuları için motor hakkında çok şey öğrenmesi gerekecek.

Hit enter to search or ESC to close

Refund Reason