League Of Legends: Support(Destek) Nasıl Roam Atmalı ?

Roam (Dolaşmak) Nedir?

Roam bir oyuncunun ormana ve diğer koridorlara yardımcı olması için kendi koridorundan ayrılmasıdır. Roam lol’ün yüksel elolarında ve turnuvalarında support(destek) oyuncularının gerçekleştir diği standart bir uygulamadır.

 

 

Roam için hangi destek şampiyonları uygundur?

Destek rolünde oynarken tercih ettiğiniz şampiyonun roam atmak için potansiyelinin yeterli olup olmadığının önceden belirlenmesi gerçekleştirilecek olan roam’ın önemli etkenlerindendir. League of legends’ta  genel kural olarak gerçekleştirilecek olan roam için yüksek kitle kontorlüne sahip karakterlerin daha uygun olduğudur. Yüksek kitle kontrolüne sahip bazı şampiyonlar Nautilus,Leona,Thresh,Blitzcrank,Rell ve Rakandır. Yüksek kitle kontrolüne sahip destek şampiyonları rakip şampiyonlarını kitle kontrolüne sokara takım arkadaşlarının rakip takım oyuncusuna hasar verme fırsatı sunar.

Hangi şartlarda roam atılmalı veya hangi şartlarda koridorda kalınmalı?

Destek rolünde ana göreviniz koridordaki adc’nizi güvende tutmak ve korumaktır. League of legends’ta  koridor bilgisi ve adc’nizi ne zaman yalnız bırakacağınız bilmek oyun içerisinde çok önemlidir. İyi ve başarılı olacak bir roam hangi şartlarda ve hangi zamanda iyi bir fikirdir? Genel olarak iyi bir roam zamanı minyon dalganızı karşı kulenin altına ittikten sonraki zaman aralığıdır.Roam zamanını yaratılan boşlukta başlar ve rakibin minyonlarının sizin kulenize yaklaşması ile son bulur. Minyon dalgasının ve rakibin sizin üzerinize gelmesi ile birlikte adc’nizi korumak ve minyon dalgasını kulenize vurmasını engellemek ilk önceliğiniz haline gelir.

Doğru roamla ne zaman diğer koridorlara baskın atılmalı?

Destek oyuncusunun dogru zamanda doğru baskını atması takım arkadaşlarının koridorlarında üstülük sağlamasına yardımcı ola bileceği  gibi yanlış atılan bir baskın destek oyuncusunun ve takım arkadaşlarının koridorlarında geri düşmelerinede neden ola bilir. Örnek olarak orta koridorunuz kendi minyonlarını rakip takımın kulesinin altına ittiyse, başarılı bir baskın atmakta zorlanacaksınız.Ancak rakip oyuncu koridorunu önde ve ağresif bir şekilde oynuyorsa ve sizin gelmiş olduğunuz konumda görüşü yok ise bu baskının başarı oranını artıracağı gibi takımınız içinde iyi bir fırsat olacaktır. Baskın atmak için önemli bir diğer etken rakip oyuncunun tercih ettiği şampiyonun hareket kabiliyetinin kısıtlı olması ,yeteneklerinin bekleme süresinde olması ve düşük manada olmasıdır.Rakip oyuncunun savunmasız olduğu doğru zamanda atılacak kitle kontrolü sayesinde rakip oyuncunun kaçma şansı kalmaz ve takım arkadaşınızın koridorda öne geçmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Doğru roamla nereye baskın atmalıyım?

Koridorlarda seçilen şampiyonların hakkında bilgi sahibi olmak atılacak baskının önemini artıcağı gibi destek rolünde kendinizi geliştirmenizede yardımcı olacaktır.Örnek olarak takım arkadaşınız orta koridorda Lux oynuyor ve rakip takım oyuncusu Leblanc oynuyorsa orta koridora baskın atmak çok zor olacağı  gibi baskının başarısızı Lux’ın (Q) yeteneğini rakibe tuturmasına bağlı olacaktır. Lux tarafından kaçırılan (Q) yeteneği baskının başarısız olma olasılığını arttıracaktır.Kazanma olasılığı yüksek olan eşlemelere atılacak doğru baskınlar ile koridorda elde edilecek bir kartopu etkisi oyunun takımınız tarafından kazanılmasını kolaylaştıracağı gibi sizin destek rolünden taktir toplamanıze yol açacaktır.

 

Hit enter to search or ESC to close

Refund Reason